Volunteer Coach Training Schedules

Volunteers are required to attend a Part 1 and Part 2 training session. The training sessions are organized by geographical region and delivered in a relaxed, workshop style format. For more information on the role of Volunteer Coach, visit the Become a Volunteer page. Volunteers will receive a take-home Volunteer Handbook with more information on the program.

For more information on Volunteer Coach training, please contact your Regional Program Co-ordinator:

Brant, Haldimand and Norfolk Counties: Ruth Mills
Hamilton-Wentworth: Colette Moffat
London, Elgin, Middlesex and Oxford: Colette Moffat
Waterloo Region: Jean Stacey
Wellington County: Colette Moffat

Please note, additional training dates will be updated as they are confirmed.

 

 

Training Schedules

Waterloo Region and Wellington County - Part 1
09/17/20191:00 pm to 3:00 pmKeatsway P.S. (Waterloo)Register
09/18/20191:00 pm to 3:00 pmSt. John de Brebeuf C.E.S. (Erin)Register
09/19/20194:00 pm to 6:00 pmCedarbrae P.S. (Waterloo)Register
09/23/20199:30 am to 11:30 amSt. Peter C.E.S. (Guelph)Register
09/24/20191:00 pm to 3:00 pmBrigadoon P.S. (Kitchener)Register
09/25/20199:30 am to 11:30 amWestmount P.S. (Kitchener)Register
09/26/20199:30 am to 11:30 amEdna Staebler P.S. (Waterloo)Register
09/29/201912:00 pm to 4:00 pmWilfrid Laurier University (Waterloo) Room BA112 Bricker Academic Building Part 1 & Part 2Register
10/02/20197:00 pm to 9:00 pmForest Glen P.S. (New Hamburg)Register
10/03/20191:00 pm to 3:00 pmRiverside P.S. (Elmira)Register
10/03/201912:30 pm to 2:30 pmHoward Robertson P.S. (Kitchener)Register
10/04/201910:00 am to 12:00 pmSt. Mary C.E.S. (Elora)Register
10/07/20191:00 pm to 3:00 pmHespeler P.S. (Cambridge)Register
10/08/20199:30 am to 11:30 amSt. Michael C.E.S. (Cambridge)Register
10/08/20197:00 pm to 9:00 pmQueen Elizabeth P.S. (Kitchener)Register
10/11/20199:30 am to 11:30 amSandowne P.S. (Waterloo)Register
10/16/20197:00 pm to 9:00 pmConestoga College (Kitchener)Register
10/17/20197:00 pm to 9:00 pmKoinonia Christian Academy (Bloomingdale)Register
10/17/20191:00 pm to 3:00 pmMary Phelan C.E.S. (Guelph)Register
10/21/20191:00 pm to 3:00 pmChalmers Street P.S. (Cambridge)Register
10/22/20199:30 am to 11:30 amClemens Mill P.S. (Cambridge)Register
10/23/20199:30 am to 11:30 amJohn Sweeney C.E.S. (Kitchener)Register
10/29/20191:00 pm to 3:00 pmA.R. Kaufman P.S. (Kitchener)Register
Waterloo Region and Wellington County - Part 2
09/24/20191:00 pm to 3:00 pmKeatsway P.S. (Waterloo)Register
09/25/20191:00 pm to 3:00 pmSt. John de Brebeuf C.E.S. (Erin)Register
09/26/20194:00 pm to 6:00 pmCedarbrae P.S. (Waterloo)Register
09/30/20199:30 am to 11:30 amSt. Peter C.E.S. (Guelph)Register
10/01/20191:00 pm to 3:00 pmBrigadoon P.S. (Kitchener)Register
10/02/20199:30 am to 11:30 amWestmount P.S. (Kitchener)Register
10/03/20199:30 am to 11:30 amEdna Staebler P.S. (Waterloo)Register
10/09/20197:00 pm to 9:00 pmForest Glen P.S. (New Hamburg)Register
10/09/20191:00 pm to 3:00 pmHespeler P.S. (Cambridge)Register
10/10/20191:00 pm to 3:00 pmRiverside P.S. (Elmira)Register
10/10/201912:30 pm to 2:30 pmHoward Robertson P.S. (Kitchener)Register
10/11/201910:00 am to 12:00 pmSt. Mary C.E.S. (Elora)Register
10/15/20199:30 am to 11:30 amSt. Michael C.E.S. (Cambridge)Register
10/15/20197:00 pm to 9:00 pmQueen Elizabeth P.S. (Kitchener)Register
10/18/20199:30 am to 11:30 amSandowne P.S. (Waterloo)Register
10/23/20197:00 pm to 9:00 pmConestoga College (Kitchener)Register
10/24/20197:00 pm to 9:00 pmKoinonia Christian Academy (Bloomingdale)Register
10/24/20191:00 pm to 3:00 pmMary Phelan C.E.S. (Guelph)Register
10/28/20191:00 pm to 3:00 pmChalmers Street P.S. (Cambridge)Register
10/29/20199:30 am to 11:30 amClemens Mill P.S. (Cambridge)Register
10/30/20199:30 am to 11:30 amJohn Sweeney C.E.S. (Kitchener)Register
11/05/20191:00 pm to 3:00 pmA.R. Kaufman P.S. (Kitchener)Register
London, Elgin, Middlesex and Oxford - Part 1
09/24/20199:30 am to 11:30 amAdelaide-WG MacDonald P.S. (Strathroy)Register
09/24/20191:30 pm to 3:30 pmForest Park P.S. (St. Thomas)Register
10/09/20191:30 pm to 3:30 pmSir John A. Macdonald P.S. (London)Register
10/09/20196:00 pm to 8:00 pmSouthside P.S. (Woodstock)Register
London, Elgin, Middlesex and Oxford - Part 2
10/01/20199:30 am to 11:30 amAdelaide-WG MacDonald P.S. (Strathroy)Register
10/01/20191:30 pm to 3:30 pmForest Park P.S. (St. Thomas)Register
10/16/20191:30 pm to 3:30 pmSir John A. Macdonald P.S. (London)Register
10/16/20196:00 pm to 8:00 pmSouthside P.S. (Woodstock)Register
Bruce Grey - Part 1
09/30/201912:30 pm to 2:30 pmSt. Basil’s C.E.S. (Owen Sound)Register
09/30/20196:00 pm to 8:00 pmHoly Family C.E.S. (Hanover)Register
10/01/201910:00 am to 12:00 pmSt. Anthony’s C.E.S. (Kincardine)Register
10/01/20192:00 pm to 4:00 pmSacred Heart C.E.S. (Mildmay)Register
Bruce Grey - Part 2
10/07/201912:30 pm to 2:30 pmSt. Basil’s C.E.S. (Owen Sound)Register
10/07/20196:00 pm to 8:00 pmHoly Family C.E.S. (Hanover)Register
10/08/201910:00 am to 12:00 pmSt. Anthony’s C.E.S. (Kincardine)Register
10/08/20192:00 pm to 4:00 pmSacred Heart C.E.S. (Mildmay)Register
Brant, Haldimand, Norfolk - Part 1
09/18/201910:00 am to 12:00 pmBrantford Christian School (Brantford)Register
09/21/201910:00 am to 12:00 pmWilfrid Laurier University (Brantford)Register
09/26/201910:00 am to 12:00 pmSt. Leo C.E.S. (Brantford)Register
09/30/201910:00 am to 12:00 pmLakewood Elementary P.S. (Port Dover)Register
10/02/20199:00 am to 11:00 amEmily C General Elementary School (Oshweken)Register
10/02/201910:00 am to 12:00 pmSt. Michael’s C.E.S. (Dunnville)Register
10/15/201910:00 am to 12:00 pmWalter Gretzky School (Brantford)Register
10/16/20199:00 am to 11:00 amMajor Ballachey P.S. (Brantford)Register
10/17/201910:00 am to 12:00 pmWest Lynn P.S. (Simcoe)Register
Brant, Haldimand, Norfolk - Part 2
09/21/201912:00 pm to 2:00 pmWilfrid Laurier University (Brantford)Register
09/25/201910:00 am to 12:00 pmBrantford Christian School (Brantford)Register
09/30/201912:00 pm to 2:00 pmLakewood Elementary P.S. (Port Dover)Register
10/02/201911:00 am to 1:00 pmEmily C General Elementary School (Oshweken)Register
10/03/201910:00 am to 12:00 pmSt. Leo C.E.S. (Brantford)Register
10/09/201910:00 am to 12:00 pmSt. Michael’s C.E.S. (Dunnville)Register
10/22/201910:00 am to 12:00 pmWalter Gretzky School (Brantford)Register
10/23/20199:00 am to 11:00 amMajor Ballachey P.S. (Brantford)Register
10/24/201910:00 am to 12:00 pmWest Lynn P.S. (Simcoe)Register